Jak správně vybrat psí oblečení? I. díl

24.01.2021
Mikina
Mikina
Svetry, mikiny, pláštěnky, bundy, vesty, overaly, pletené, z teplákoviny, ze softshellu, z nepromokavého materiálu, z promokavého materiálu, tenké, lehké, teplé, termo, super teplé... čert, vlastně pes, aby se v tom vyznal! Pojďme se podívat na to, jak správně vybrat oblečení.

Než začneme vybírat, je potřeba si zodpovědět pár odpovědí na otázky:

- K čemu bude složit?
- Má hřát?
- Budu v něm pes i v sychravém počasí?
- Co všechno má psovi krýt?Svetr
Svetr

K čemu má sloužit?
Proč vlastně chceme psovi pořídit oblečení? U plešatých psů to je jasné, bez oblečení se buď mohou spálit nebo naopak nastydnou. Ohledně bezsrstých psů připravujeme ucelený díl, tak se jim plně v tomto díle věnovat nebudeme (sorry, kámoši). U srstěných je hned několik důvodů, proč oblékat. Kvalita srsti, věk, zdravotní potíže, vysoké teplotní rozdíly, aktivita venku, zahřátí a udržení tepla při trénincích či závodění, aj.

Psovi s kvalitní podsadou, kteří je zvyklý být venku a nemá žádné zdravotní potíže nebudeme cpát zateplenou bundu. Akorát mu ublížíme. A naopak oblékneme psa, který má zdravotní potíže a víme, že nebude venku aktivní, aby se zahřál. 

Je vhodné si říct, k čemu obleček pro psa potřebujeme. Pes jich může mít několik v závislosti na různých tipech provozovaných aktivit a meteorologických podmínek.

Má hřát?
Do deště s přijatelnými teploty nepotřebujeme, aby psa obleček ještě hřál. Bude tam tedy stačit pořídit nepromokavou pláštěnku, která není zateplená. Ony samy nepromokavé materiály dokážu udržet teplotu.

Softshellová bunda s podšitým polar fleecem
Softshellová bunda s podšitým polar fleecem
Bude v něm pes i v sychravém počasí?
Zapamatujte si, promokavé materiály NEOBLÉKÁME do deště, sněhu, mlh, velkých povětrnostních podmínek či vysoké vlhkosti v chladném počasí! Takže zapomeňte na svetry, mikiny a další. Svetry či mikiny navlhnou, promočí se a místo udržení psa v teple jej naopak ochlazují. Díky tomu pes může onemocněn, nejen nastydnutím, ale může se to podepsat i na svalech, kloubech či páteři.

Nezateplená pláštěnka
Nezateplená pláštěnkaCo všechno má psovi krýt?

Minimálně celou páteř, až ke kořeni ocasu (u dlouhoocasých klidně i pár cm přes ocas) a celkově je vhodné udržet v teple i velké svalové partie - ramena a stehna a spodní část hrudníku.

Podšitá zimní bunda
Podšitá zimní bunda

Menší nápověda :)
Svetr, mikiny, oblečky z promokavého materiálu - do počasí: kdy neprší, nekrápe, není sníh, nefouká velký vítr, není chladné počasí s padající mlhou
Pláštěnky a jiné nepodšité nepromokavé oblečení - do počasí: kdy prší, krápe, ale nejsou velmi nízké teploty.
Nepromokavé podšité oblečení - do počasí: kdy je sníh, velmi nízké teploty, prší, fouká vítr, je padající mlha