Nezvaný červený host - sametka

14.09.2021

Nejdřív nás začnou trápit komáři, pak klíšťata,  nedejbože i blechy, a v tom nejlepším letním období ještě miniaturní nezvaní červení hosti, kteří dělají červená ložiska na kůži, děsně to svědí a hosti si libují nejen na psí kůži. To jsou prosím sametky! 

Zdroj: www.ireceptar.cz
Zdroj: www.ireceptar.cz

Něco málo o sametkách...
Sametka podzimní (Trombicula autumnalis) je druh roztoče. Jejich larvy žijí paraziticky. Larva sametky se po těle hostitele pohybuje velmi rychle, a jakmile se dostane do míst, kde snadněji může proniknout pod kůži, tak se svými ostrými kusadly přichytí a pronikne do kůže. Okamžik napadení hostitele je nebolestivý a tudíž uniká pozornosti. Do vzniklé ranky pak larva vypouští silně lytický sekret svých slinných žláz, který obsahuje trávící enzymy. Larva se neživí krví, ale saje takto vzniklou drť nekrotických kožních buněk svého hostitele. Po sání, které trvá 2-3 dny, odpadne a vyvine se postupně přes tři fáze do dospělého jedince. Dále je již sametka neškodná. Dospělci žijí v půdě a listí.

A šup pryč holky! Než nás rozmáčkne!
A šup pryč holky! Než nás rozmáčkne!

Jak je poznat?
Poznáte je jednoduše! Uff! Uprostřed červeného ložiska na vás bude zářit červený (oranžový) bod. To je zavrtaná larva sametky do kůže. Všechny larvy sametek se musí dostat z kůže a zneškodnit. Pokud je pouze sundáte a necháte dále žít, zavrtají se zas někde jinde a kolotoč problémů se bude opakovat dokud se larva dostatečně nenasytí a neodpadne. Na jednom ložisku jich může být víc. Čím jich je více, tím více místo svědí.

No koukejte na tu potvoru!
No koukejte na tu potvoru!

Kde je nejčastěji můžeme najít?
Na "měkkých" místech. Mezi prsty u nohou, v tříslech, u tlamy, okolo uší, v ohybech kloubů. Lze ji nalézt skoro všude. Proto je vhodné prohlédnout vždy celého psa. Benji je měl třeba i na spodní straně krku.

A co s nimi?
Sundat se dají pinzetou, uchošťourem namočený třeba do alpy, a nebo nehtem (před aktem pořádně umýt ruce a po také!). Sametky dávejte do lihu nebo je rozmáčkněte. Nenechávejte se je toulat po domácnosti. Může se lehce přisát i na vás a místo jednoho svědícího tvora budete doma dva.

Ložiska pak vydezinfikujte. Můžete je máznout třeba i balzámem nebo potřít hydrolátem. Oba skvěle uklidňují pokožku a hydrolát má antiseptické účinky. Do pár dnů po zbavení se sametek máte i po svědících místech. 

Proč je napadení sametkami zrádné?
Pokud se to zjistí pozdě a zvíře si již ložiska rozškrábe a rozlíže mohou se mu zanítit, může vzniknout hot spot a máte léčení na několik týdnů. Po konzultaci s veterinářem můžete na rozsáhlejší problémy použít i Bajazin. Ale při zanícení nejdříve k veterinářovi! 

Reakce na sametky.
Reakce na sametky.
Typické fleky. Hledání začíná.
Typické fleky. Hledání začíná.
Zdroj: www.blesk.cz
Zdroj: www.blesk.cz

Zdroj: panina, wikipedie(část o sametkách).