Proč má můj pes hnědou srst pod očima?

25.05.2022
Charlie Adély P.
Charlie Adély P.Nehezké rezavé až hnědé cesty pod očima. Leckdo s tím bojuje. Proč tomu tak je? V článku najdete několik variant, proč a jak se hnědé srsti zbavit.

Zprvu, proč srst hnědne. Jedná se o chemickou reakci, oxidaci při které dochází k narušení chlupu. U tmavé srsti to nejde vidět, naopak u světlé to je velmi zřetelné. Zoxidované chlupy již nejdou "spravit", musí vypadnout a narůst nové, které již nebudou vystavovány oxidaci. Bingo a máme opět bílé chlupy! Ne? Hm, jak tomu tedy zabránit? 

Nobby Lucie Š. Foto: A. Tůmová
Nobby Lucie Š. Foto: A. Tůmová


Důvody nadměrnému nebo slzení oka?

- tvar oka,
- známka alergie,
- nevyhovující krmení,
- zranění oka,
- prašnost prostředí.

S tvarem oka nic neuděláme. Péčí o oční okolí zmírníme projevy oxidace chlupů.

Pan Garp Lucie F. Foto: D. Albániová
Pan Garp Lucie F. Foto: D. Albániová

Známka alergie, nejen že pes má zarudlé oči je známkou alergie, ale právě i nadměrné slzení a rychlejší oxidace chlupů, co jste dřív tolik nezaznamenávali.
Nevyhovující krmení. Známka těla, že není něco v pořádku. Ne jen, že pes má průjem, hodně prdí, má přímo atomovky při kterých omdlíváte, krká, ublinkává, ale právě i nadměrné slzení a oxidace chlupů může být známka nevyhovující krmiva.

Foto: Mamba Rous
Foto: Mamba Rous


Zranění oka, krátkolebá plemena mají zvýšené nebezpečí poranění oka, nejen z důvodu krátké nosní části, ale i více vykulených oček, než jiná plemena. Je tedy vhodné kontrolovat i očka, zda nedošlo ke zranění.

Nadměrné slzení může způsobit i prašnost. Oka se snaží odstranit částečky prachu z oka větším množstvím tvorbě slz. Částečky prachu pak společně se slzami ukapávají na srst a mohou přispět k větší oxidaci chlupu. Na jaře pak lítá ve vzduchu i spoustu pylu. Na jaře i doporučujeme čistit oči častěji, aby nebyly podrážděné z pylů.

Foto: Martina K.
Foto: Martina K.


Co s tím?

Čistění, péče a ochrana. Jo, můžeme použít nějaké bělící přípravky, ale my raději sice zdlouhavější, náročnější cestou, za to bezpečnější.
Čistění, každý den, několikrát denně. Je potřeba pečlivě, nezapomínat a opravdu se tomu věnovat. Čím? My používáme hydrolát od Ecopets. Hydrolát je zklidňující s antiseptickým účinky, uklidňuje oči proti podráždění a oko pak méně slzení. Slzy již nejsou tolik "agresivní" pro chlupy a pokožku. (Více se o hydrolátu můžete přečíst v našem článku.)

TIP od chovatelky Klaudie Olšovské: použít ještě přírodní čistý lůj, kterým máznete chlupy pod očima a slzy se nebudou zachytávat v chlupech a stékat. Tím zabráníte oxidaci chlupů.

Děkujeme členům skupiny Bostonský teriér - CZ za pomoc s fotografiemi k článku. 


Ecopets hydrolát, 10 ml

Hydrolát je zklidňující a má antiseptickým účinky. Zároveň příjemně chladí, zmírňuje podráždění nebo zarudnutí. Můžete ho použít nejen na zklidnění očí, ale i na pokožku. Skvěle funguje i na vytírání vrásek okolí očí a nosu. Další nenahraditelný pomocník co nesmí chybět v psí lékárničce! Složení: hydrolát z růže, hydrolát z chrpy Množství: 10 ml Trvanlivost: 5 měsíců od nákupu, uchovávejte v ledničce! Výrobce: Ecopets - Looka Boo s. r. o. Dle současné legislativy EU u bylinek a bylinných produktů nesmíme uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin - byť se ony bylinky používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.

190,00 Kč